O pôrode koluje toľko mýtov, že niektorým veríme ešte predtým, než otehotnieme. Niekedy nás nimi zásobujú aj naše mamy a staré mamy, ale treba myslieť hlavne na to, že každý pôrod je čisto individuálnym zážitkom, a to, čo pri ňom zažila naša mama, vôbec nemusíme zažiť my. Čo sú teda najväčšie hlúposti v súvislosti s rodením?
Filmové klamstvá
„Odtiekla jej plodová voda – rodí!“ Tento výrok počúvame asi najčastejšie vo filmoch. Podobne, ako mnoho vecí, ktoré sú len na plátne – aj toto je mýtus. U mnohých žien plodová voda presakuje už skôr, často si to mýlia s únikom moču. A u niektorých žien neodtečie vôbec, plodový vak naruší až pôrodník. Rovnako je mnoho názorov na bolesť, ktorú cítite počas kontrakcií. Podľa niektorých žien je podobná tej menštruačnej, podľa iných to zasa nie je až také hrozné, ako sa vo všeobecnosti tvrdí. Pôrodné bolesti však závisia predovšetkým od vášho prahu bolesti a priebehu samotného pôrodu. Dokonca aj každý váš pôrod môže byť intenzitou bolesti iný.
Cvičenie na fitlopte áno, ale…
Ak ste raz mali cisarák, už navždy budete rodiť cisárskym rezom. Aj to je mýtus – nie je to pravidlo. Naopak, prirodzený pôrod je oveľa bezpečnejší, preto je ten operačný vždy až poslednou možnosťou. Videli ste nejaký letáčik alebo video o tom, ako skákanie na fitlopte lepšie pomáha pred pôrodom otvoriť sa? Mýtus! Využiť sa to dá až počas prebiehajúceho pôrodu, keď vstupuje hlavička do pôrodných ciest, ale nie na samotné otváranie sa. Tak isto nikdy neprecvičujte mostík, ak máte bábätko otočené zadočkom dole. V termíne pôrodu je už totiž pohyblivosť plodu minimálna a môžete si skôr ublížiť.
Mačky a toxoplazmóza
A na záver ešte niektoré z mýtov od našich starých mám. Mačky vraj kradnú deťom dych, a preto by ste žiadnu nemali nechať priblížiť sa k bábätku. Táto povera vychádzala zrejme z predstavy, že mačky majú rady mlieko a budú ho tak chcieť dieťatku olízať z pier – ale je to, samozrejme, absurdné. Rovnako, ako mýtus, že ani tehotná žena by nemala prichádzať do kontaktu s mačkou, lebo ju nakazí toxoplazmózou. Oveľa väčšie riziko je, že sa toxoplazmózou nakazíte po konzumácii surového mäsa, prípadne nepasterizovaného mlieka či infikovaných vajec. Určite sa nemusíte báť ani fyzického kontaktu s mačkou – aby ste sa nakazili, musíte prísť do kontaktu s jej výkalmi. Takže ak vám nejaká teta alebo babička budú dávať dobre mienenú radu, že váš psík, mačička, papagáj alebo škrečok musia ešte pred narodením bábätka preč, môžete byť absolútne pokojná a zaradiť si toto tvrdenie do kategórie „ďalší mýtus“.
Mohlo by vás zaujímať
9 (prírodných) tipov, ako zvýšiť šancu počatia bábätka
Plánovanie tehotenstva – ako čo najrýchlejšie otehotnieť?
Ako na zariadenie detskej izby? Nábytok môže rásť s deťmi