nedeľa, 21. júla 2024

DamskyMagazin.sk

Magazín pre všetky ženy

Silný telesný zápach? Môže signalizovať zdravotný problém

Ak si dáte na večeru cesnak, lososa alebo pálivé jedlo, je logické, že náš organizmus bude určitú dobu „smrdieť“. Nie je však smrad ako smrad – vaša telesná „vôňa“ totiž prezrádza množstvo dôležitých informácií, ktoré by ste nemali podceňovať.

Silný telesný zápach? Môže signalizovať zdravotný problém
(zdroj: unsplash.com)

Aj baktérie smrdia

Pri zápachu tela sa samozrejme bavíme o pote, ktorý náš organizmus vylučuje. Nie je to však jediná príčina, prečo môže naše telo „smrdieť“. Prvotným dôvodom sú baktérie, ktoré sú súčasťou nášho tela. Práve pot je ich ideálnym miestom na rozmnožovanie. „Smrad“ nie vždy signalizuje to, že by ste mali myslieť na lepšiu hygienu – častokrát ide aj o poukázanie na zdravotné problémy. V chorom tele sa totiž mení zloženie potu – najčastejšie nám dokáže signalizovať cukrovku, poruchu štítnej žľazy, tráviace problémy alebo problémy s pečeňou. Nepríjemný zápach môžete nadobudnúť, aj keď bojujete s psychickými problémami alebo s nadmerným stresom.

Acetón znamená srdcové problémy

Nasledujúce riadky sa vám možno budú zdať nechutné, ale vďaka konkrétnemu zápachu viete skonkretizovať aj chorobu, ktorou možno trpíte. Amoniakový zápach napríklad signalizuje problém s močovým mechúrom alebo obličkami. Zápach po acetóne či zhnitých jablkách zasa problémy s tenkým črevom alebo srdcom. Problémy so žlčníkom a pečeňou môžete cítiť ako zápach po tuku či masle. Zápach po kozom syre naznačuje schizofréniu a rybí zápach ochorenie pľúc, priedušiek, prípadne celkové problémy s dýchacími cestami. Ak vás cítiť po zvetranom pive, mali by ste si dať pozor na lymfatické uzliny.

Máte atletickú nohu?

Okrem vyššie spomínaných zápachov môžu byť problémom aj výrazne zapáchajúce chodidlá, pri ktorých môže ísť o problém zvaný atletická noha. Každá choroba vyvoláva v organizme zmeny, v dôsledku ktorých prestáva organizmus fungovať normálne a každá choroba zároveň rozkladá určité látky, pri ktorých sa produkujú rôzne baktérie. Tie sa hromadia v už spomínanom pote a spôsobujú nepríjemný zápach. Nepodceňujte teda zmenu svojho telesného zápachu – dáva vám najavo, že niečo nie je v poriadku. Niekedy ho nestačí len prekryť príjemnou vôňou, ale skôr sa zamerať na to, či sa nám nesnaží dať najavo nejaký komplexnejší problém.

Ako sa ho zbaviť

Ak sa jedná o zdravotný problém, treba to riešiť s lekárom a pracovať na diagnostike a liečbe. Pre rýchle „zamaskovanie“ zápachu môže pomôcť niekoľko rád. Pri dychu to môže byť častejšie hygiena úst, umývanie si zubov, žuvačka, ale aj pitie kávy. Pri pití kávy nezabúdajte na správnu prípravu, aby nebola záťažou pre žalúdok a srdce, s prípravou kávy radí portál Kávičkuj.sk.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!