Máte na záhrade bazén? Akú v ňom máte vodu? Fenoménom poslednej doby je plniť bazény slanou vodou. Uchyľujú sa k tomu jednotlivci aj mnohé kúpaliská. Čo je na tom tak skvelého?
Snáď každý, kto má na záhrade bazén sníva o tom, že voda bude po celú sezónu priezračne čistá, a to aj bez každodennej starostlivosti a údržby. Buď na ten účel bude do bazéna pridávať prípravky na báze chlóru, alebo si zaobstará solonizačnú jednotku, ktorá pracuje na princípe elektrolýzy, kedy sa do vody rozpustí 0,35% koncentrácie soli a zariadení si bude chlór samo vyrábať.
Ako vymeniť sladkú vodu za slanú?
Zistite si, či je bazén aj všetko príslušenstvo vyrobené z materiálov, ktoré sú odolné voči slanej vode. V opačnom prípade pravdepodobne dôjde ku korózii nerezových častí.
Vodu netreba vypúšťať, zvládnete to aj bez toho.
Kúpte si solonizačnú jednotku a nainštalujte ju.
Počítajte s tým, že zariadenie si bude chlór samo vyrábať, vďaka čomu porastie pH bazénovej vody.
Náš tip: Hodnotu pH pravidelne kontrolujte pomocou vhodného testera.
Na čo bazénový solinátor slúži?
Väčšina ľudí si myslí, že jeho obstaraním končí nutnosť liať do bazéna nejaké prípravky. Už si ale neuvedomujú, že vodu síce dezinfikujú, ale k tomu, aby v bazéne chlór správne fungoval, treba strážiť a upravovať hodnotu pH.
Viete, že správna hodnota pH pre chlór produkovaný solinátorom je v rozmedzí 6,8 – 7,4 pH?
Prečo je hodnota pH pre bazénovú vodu dôležitá?
Hodnota pH ukazuje stupeň kyslosti vody a je potrebné ju pravidelne kontrolovať, aby sa držala v ideálnom rozmedzí. Ovplyvňuje ju tvrdosť vody, jej čistota, počasie aj používaná chémia. Nesprávne hodnoty sa prejavia zákalom vody, rastom rias, koróziou kovových častí bazéna, podráždením pokožky alebo očí.
Aké sú výhody a nevýhody slanej vody v bazéne?
So znečistením vody bojuje voľný chlór, ktorý nezapácha a je šetrný k nášmu organizmu.
Ekonomická prevádzka – k prevádzke bazénu so solinátorom vám stačí vrece soli, ktorá sa predáva vo vreciach po 25 kg. Na 1 m3 potrebujete približne 5 kg soli.
Už žiadne ručné dávkovanie chemikálií
Ekologický spôsob úpravy vody v bazéne
Dezinfekcia vody aj keď nie ste doma
Niektoré zariadenia majú navyše funkciu stabilizácie pH, sama si potom meria hodnoty a dávkuje pH.
V bazéne nesmú byť žiadne nerezové časti (ani schodíky)
Vyššie obstarávacie náklady
Úprava kvality bazénovej vody pomocou soli patrí medzi ekonomicky a ekologicky priaznivé riešenia. Bazén sa dezinfikuje aj počas vašej neprítomnosti, takže sa nemusíte po návrate z dovolenky báť zelenej a nevábne voňajúce vody. Navyše je táto úprava vhodná aj pre alergikov, pretože nijako nedráždi pokožku. Voda bude čistejšia, zdravšia a priezračnejšia.
Komerčný článok
Mohlo by vás zaujímať
Zásady správneho čistenia pleti: Čo (NE)ROBIŤ?
Malý ale praktický – 8 inšpirácií na kávové stolíky
Kľúčové kúsky šatníka – čo by vám v skrini nemalo chýbať?