nedeľa, 23. júna 2024

DamskyMagazin.sk

Magazín pre všetky ženy

9 (prírodných) tipov, ako zvýšiť šancu počatia bábätka

Neplodnosť alebo problémy s plodnosťou sú v súčasnosti veľmi rozšírené. Týkajú sa rovnako žien aj mužov. V mnohých prípadoch párov je to dokonca u oboch partnerov a príčiny sú tak, ako aj u niektorých chorôb, doposiaľ neznáme. Čo všetko na plodnosť vplýva a dá sa jej nejako dopomôcť?

9 (prírodných) tipov, ako zvýšiť šancu počatia bábätka
(zdroj: unsplash.com)

Správne jesť je základ

Neúspešné pokusy o splodenie potomka ešte nemusia automaticky znamenať neplodnosť. WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) udáva, že o sterilite možno hovoriť iba v prípade neúspešného počatia prirodzenou cestou do jedného roka, ak má pár pravidelne nechránený pohlavný styk. Čo na našu plodnosť vplýva? Podobne ako pri všetkom – strava. Zdravá, vyvážená a pestrá strava zásadný význam. A spôsob stravovania prirodzene do určitej miery vplýva aj na plodnosť. Mnohé živiny a cenné látky, ktoré prijímame prostredníctvom stravy, majú vplyv na hladiny hormónov, ako aj funkciu pohlavných orgánov. Pre plodnosť je napríklad potrebný zinok, ktorý u mužov vplýva na zdravie spermií a podporuje produkciu testosterónu. U žien má vplyv na vývoj vajíčok a ovuláciu.

Meditujte, hýbte sa a udržiavajte si zdravú hmotnosť

Pohyb je základom pre zdravé telo, ktoré je zase základom pre úspešné splodenie potomka. U mužov fyzická aktivita priaznivo vplýva na kvalitu a množstvo spermií, ako aj na hladinu testosterónu. U žien má zase pozitívny vplyv na cyklus a hormonálnu rovnováhu. Sedavý spôsob života sa môže naopak negatívne podpísať okrem iného na plodnosti. A sme pri problémoch s nadváhou a obezitou. Pre podporu plodnosti sa určite odporúča zníženie telesnej hmotnosti v prípade, že máte nadváhu. Vyššia hmotnosť totiž vplýva aj na rozvoj gynekologických zápalov, rozvoj porúch cyklu a tiež tehotenské a pôrodné komplikácie. Samozrejme, stres a zlý psychický stav tiež robia svoje. U mužov vplýva predovšetkým na kvalitu spermií, u žien na hormonálnu rovnováhu. Zmierniť stres možno rôznymi opatreniami, napríklad pohybom, kvalitným relaxom, trávením času v prírode, vyriešením problémov v živote (napr. zmena nevyhovujúceho zamestnania), dychovými cvičeniami či meditáciou.

Skúste bylinky

Precvičujete svoje panvové dno? Mali by ste. Je to síce len menšia rola v podpore plodnosti, ale nie zanedbateľná. Na precvičovanie tejto časti tela sa hodia Kegelove cviky alebo venušine guličky. Skvelým pomocníkom na prirodzenú podporu plodnosti sú aj bylinky. Tradičná medicína pozná mnoho bylín, ktoré majú u ženy alebo muža priaznivý vplyv na hladiny hormónov, činnosť pohlavných orgánov alebo iné procesy súvisiace s plodením. Na podporu ženskej plodnosti ľudové liečiteľstvo odporúča vitex jahňací, macu peruánsku, alchemilku, ľubovník bodkovaný, pakost lúčny. Pre mužov je na podporu plodnosti nápomocná withania opojná, ktorá prospieva i ženám, taktiež kotvičník zemný či leuzeja šuštivá. Obmedzte tiež kofeín, a to neplatí len pre kávičkárov, ale aj pre tých, ktorí pijú zelený alebo čierny čaj či energetické nápoje. A, samozrejme, eliminovať musíte aj alkohol a cigarety, ale to je už snáď rada, na ktorú by ste prišli aj sami. Podarilo sa a vy čakáte bábätko? Na všetky veci a vecičky, ktoré budete potrebovať, môžete hneď teraz využiť všetky zľavy na zlavove.sk.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!